Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravda síly a peněz

10.4. Pravda síly a peněz


Takto by se dala velmi stručně shrnout situace, která panuje v mezinárodní politice.
Určitě ale existují celkem jednoduché způsoby jak udělat světovou politiku průhlednou. Způsoby pomocí kterých se lze přiblížit k demokracii a pravdě. Světový leadeři se dnes za své jednání nemusí nikomu zodpovídat. Každý si prostřednictvím médií nalže co potřebuje a je vystaráno. Zbohatlíci si kupují a vytvářejí svá vlastní média a ten kdo na svou pravdu nemá dostatek peněz jí zkrátka nebude mít. A jak tedy přivést diktátory ke zodpovědnosti? Způsobů je zajisté mnoho - např:

1, TV duely.
Každého už to mnohokrát napadlo, ale nakonec musel tuto myšlenku přeskočit s tím, že situace je neměnná a změna nereálná.
Televizní duely, které by přenášely konfrontace dvou politiků tak, jak je známe z diskusních pořadů typu Partie nebo kdysi populárního 7, čili 7 dní. Zde by se ale jednalo o duely vůdců jednotlivých zemí.
Duely by měly ohromnou popularitu a sledovanost, některé by ve sledovanosti vytvářely rekordy. Divák by sledoval konfrontaci názorů Putina a Merkelové, Kim Jong-una a Pak Kun-hje, Bushe a Hussaina, Obamy a Kaddáfího...
Přímý přenos těchto diskusí pro své obyvatele by samozřejmě musely zajistit všechny země, které do nich chtějí poslat svého zástupce. Koho chtějí diváci vidět a s kým by si mohli zvolit třeba prostřednictvím internetu.
Situace je ovšem taková, že kde jsou zbraně, tam není třeba se komukoli zodpovídat a kde jsou peníze, tam je v médiích "pravda" zaručena. Menší odbočka - ve vnitrostátní politice na tomto nejvíce tratí levicové strany, jejichž voliči, představující sociálně slabších 50% populace, nemají dostatek finančních prostředků na sponzorské dary pro své strany, a hlavně nemohou zakládat svá média - nemají peníze pro svou pravdu.

2, TV program.
Televizní kanál vysílající v každé zemi např. jeden celý den v týdnu, který by každé zemi umožnil sebeprezentaci. Na světě je cca 190 států, takže na každou zemi by připadlo cca 7,5 minut sebeprezentace. Některá země by byla ve válečném konfliktu a celý čas by využila pro prezentaci svého pohledu na konflikt. Jinou zemi by sužoval hladomor a divákům ve světě by zprostředkovala haldy mrtvých těl, které sociální nerovnost mezi státy způsobila. Většina zemí žijících v klidu a míru by vytvořila jen krátké zpravodajství, popř. prezentaci vhodnou ke zvýšení cestovního ruchu.
Národy by se časem naučily spolupracovat. Leadeři by brzy pochopili, že bez pravdy není přízňe lidu.


No nic, nedokážeme se organizovat, tak nám budou vládnout. Smůla ne jen pro oběti hladomoru a válek.

 

 

Fotografie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář